Ms. Heather Pittman
Activities Administrator

Administrative Assistant

702-799-2580 ext. 4202

Clubs
School clubs are open to all current SV students regardless of their class schedule.  Zoned non-students may also participate if there is room available and if a similar type of club is not offered at his/her magnet/CTA school. 
Co-curricular

Archery Club

A. Haun

Fridays 2pm-3pm

Cafeteria

 

Best Buddies

I. Flores / B. Kersenbrock

Mondays 12:46-1:16

room 200

 

Ceramics Club

M. Vasquez 

Thurdays 1:16-2:30

room 318

 

Cheer

Parent Letter

Calendar of Events

Practice clothes order form

T. Hemberger/ S. Welling

varies-see coaches

cafeteria

 

Chess Club - schedule

S. Jacobson

Tuesdays 1:20-2:10

room 903 

 

Chinese Club

D. Liu

1st & last Fridays 1:30-2:30

room 205

Coding Club

T. Verderosa

Thursdays 1:20-2:20

room 315

Creative Writing Club

A. Walters

Thurdays 1:30-2:00

room 807

 

Crossfit Club

M. Oliver 

Tues/Thurs 2-3pm

room 501

DECA

B. Fisher

Fridays 1-2pm

room 317

Environmental Club

F. Bonanno

Tuesdays 1:20-2pm

room 923

FBLA

V. Bierria 

Every other Thurs. 1:20-2:20

room 325

French Club

N. Gary

2nd & 4th Thur. 1:20-3pm

room 326

Improv League

A. Coffield

Wednesdays 1:30-3pm

room 405

Japanese Club  

M. Lee 

Every other Tues. 1:20-2:20

room 207

 

Key Club

Scholarship Link

I. Flores/R. Emord

Thursdays 1:30-2:30

room 404

Knitting Club

V. Preda

Thursdays 1:16-2:16

room 912

 

Korean Club 

M. Lee  

Mondays 1:16-2pm 

room 207

 

Mock Trial

A. DeVaul

2nd & 4th Fri. 1:20-3pm

room 828

Mu Alpha Theta

G. Mayers

Mon, Tues & Thurs 1:16-2:05

room 803

National History Club

A. Strong / A. DeVaul

Thursdays 1:20-2:20

room 805

National Honor Society

T. Jacklin

Every other Tues. 1:30-2:30

room 816

Neon Nation

M. Hubbard

Every other Friday

Photography Club 

E. Stakely

Tuesdays 1-2pm

room 304

 

Robotics

S. Jacobson 

Thursdays 1:20-2:20

room 900

Rock & Roll Club

W. Fouts

Fridays 1:16-3pm

room 915


Skills USA (Auto/Photo)

S. Ludwig / E. Stakley

Thursdays 1:16-2:16

room 507/304

 

Spanish Club 

A. Murray/A. Belmonte

Every other Thur. 1:20-3pm 

room 818

Sports Leadership Club

B. Hemberger

Tues/Thurs 1-1:45

room 800

Sun Youth Forum

H. Allen

see advisor

room 812

 

Urban Dance

D. Flanigan / O. Cooper

Tuesdays 1:16-2:30

room 602

 

Varsity Quiz

L. Keith

Tuesdays 1:20-2:30

room 213

Writing Center

D. Whitt

A Days 12:46-2:30

room 826

Want to start a

NEW club?

Click here to

download the

request form!

*****

Track your clubs minutes, agenda

& more here!

Non-curricular

Bible Club

N. Sala

Thursdays 1:20-1:50

room 216

Black Student Union (BSU)

P. Blair

Thursdays 1:16-2pm

room 232

Gaming Club

D. Bechtel

Fridays 1:30-3pm

Library

Gay/Straight Alliance

M. Wabel

Friday 12:50-2pm 

room 918

Habesha Club

D. Flamigan / O. Cooper

Mon/Fri 1:20-2pm

room 232

Latino Student Association

D. Hardy

TBD

room 311

Positivity Club

W. Harmon

Tue/Thur 12:46-1:16

room 916

Refugee Relief Club

A. Bush

Fridays 1:20-2pm

room 321

Relay for Life Organizing Committee

D. Johnson

Every other Wed. 4:30-5:30

room 917

Vegan & Vegetarian Club

Tuesdays 12:50-1:50

room

Vexillology Club

A. Strong

Every other Mon 1:30-2pm

room 805

Organizations

These organizations are directly linked with a class in which the student/members must be enrolled.

AVID

M. Wilkerson

in class

room 803

 

Band

B. Moore

in class

room 411

Broadcasting

(Grizzly News Network)

L. Keith

in class

room 213

Cheer

T. Hemberger / S. Welling

Mon-Sat times vary

cafeteria

 

Color Guard/Winter Guard

B. Moore / E. Chan

varies-see coaches

​room 411

 

Dance
D. Flannigan

Tuesdays 1:20-2:30

room 602

Guitar

K. Martin

in class

 

IB Council

T. Gebbia

1st & 2nd Mondays 1:30-2:30

room 211

Jobs for NV Graduates (J.A.G.)

M. Agustin

in class

room 201

 

Journalism (Grizzly Growler)

T. Verderosa

Mondays 1:20-2pm

room 223

 

Model United Nations (MUN)

   American MUN site

   National MUN site

J. Wabel/A. Strong

in class

room 918/805

Orchestra

K. Martin

in class

room 407

​​Photography

E. Stakley

Wednesdays 12:46-1:16

room 304

Speech & Debate

M. Wabel

Mondays 1:16-2:15

room 813

 

Student Council

in class

room 503

 

Theatre

A. Coffield

in class

room 405

We The People

B. Backman

in class

room 817

Yearbook

R. Krshul

in class

room 213/225

Website problems? Contact the Webmaster